Jak wybrać bagażnik samochodowy? Rodzaje i możliwości

Wybór bagażnika do posiadanego auta osobowego, jest dla wielu osób przyjemnością wiążącą się z planowanym wyjazdem na wakacje, ale i  sporym wyzwaniem! Klasyczny bagażnik samochodowy jest dzisiaj dostępny w sklepach w wielu różnych rodzajach, formach, materiałach konstrukcyjnych i kolorach, co wcale nie ułatwia decyzji o zakupie. Od czego zacząć?

Porządny bagażnik samochodowy to konstrukcja, która poza standardowym bagażnikiem każdego pojazdu, pozwala łatwo i szybko powiększyć powierzchnię załadunkową auta. Wyróżniamy tu bagażniki na rowery – dostępne w postaci stelaża mocowanego do dachu auta, lub na klapie jego bagażnika (tylne drzwi), bagażniki na hak czy zamknięte szczelnie “tuby” mocowane na dachu, służące jako miejsce do przewozu dodatkowych walizek, nart a nawet deski surfingowej. Pierwszą decyzją przed zakupem powinien więc być wybór dopasowany do naszych konkretnych potrzeb. Nie ma sensu np. kupować tuby bagażowej wtedy, gdy zamierzamy przewozić autem rowery, czy stawiać na drogi bagażnik samochodowy specjalistyczny, gdy tak naprawdę będziemy nim transportować tylko nadplanową odzież i obuwie.

Kolejnym krokiem wyboru dobrego bagażnika jest określenie jego wytrzymałości, solidności i marki producenta, na jakiego się zdecydujemy. Tańsze bagażniki to świetna propozycja dla tych, którzy nie mają wielkich wymagań, ale i nie zamierzają w tego rodzaju akcesoriach przewozić wyjątkowo cennych sprzętów. Droższe, wytwarzane przez uznane na rynki marki, sprawdzą się np. dla sportowców, którzy transportując w nich narty, wiedzą, że są one warte przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych.