Dermatologia zwierząt

Podobnie jak ludzie, ich pupile niejednokrotnie zmagają się z problemami dermatologicznymi. Tak jak u nas mogą to być np. alergie lub atopowe zapalenie skóry. Dermatologia zwierząt zajmuje się diagnozą i leczeniem tego typu dolegliwości u naszych pupili.

Najczęstsze dolegliwości skórne u zwierząt

Dermatologia zwierząt nieraz wiążę się z przeprowadzeniem szeregu specjalistycznych badań diagnostycznych oraz umiejętnym leczeniem. Problemami skórnymi z jakimi często zmagają się nasze zwierzaki mogą być między innymi:

  • atopowe zapalenie skóry – niektóre rasy psów jak np. labrador czy dalmatyńczyk są bardziej narażone na wystąpienie tej dolegliwości. Jest to choroba, która wykazuje skłonności do nawrotu, może zostać wywołana przez stosowanie nieprawidłowych środków czystości lub przez roztocza na skórze zwierzęcia,
  • alergia – podobnie jak u ludzi, jest to częsta przyczyna wywołująca zmiany skórne u zwierząt. Charakteryzuję się świądem w okolicach głowy i kończyn pupila,
  • świerzb – cechuje się powstaniem rumieni na skórze zwierzęcia, które drapie i gryzie chore miejsce. Leczenie tej dolegliwości jest dość czasochłonne, należy też pamiętać, że człowiek może zarazić się świerzbem od swojego pupila.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób skórnych u zwierząt?

Istnieje szereg sposobów, dzięki którym można zmniejszy ryzyko wystąpienia dolegliwości skórnych u zwierząt. Ważna jest dieta, należy dostosować podawaną karmę do danej rasy psa, najlepiej z pomocą weterynarza. Błędem jest karmienie naszych pupilów resztkami z obiadu. Trzeba też pamiętać o stosowaniu preparatów przeciw pchłom i używaniu odpowiednich, zalecanych przez specjalistę szamponów.