Falowniki – czym dokładnie są?

Falownik, odmiennie inwerter słoneczny czy inwerter fotowoltaiczny to narzędzie, będące obok paneli fotowoltaicznych, sercem instalacji PV. Jego działaniem jest wytwarzanie prądu stałego (DC), wykonywanego poprzez elementy PV, na prąd zmienny (AC). To oczywiście ów prąd jest stosowany we własnym domu do napięcia narzędzi elektrycznych.

Falowniki Fronius?

Falownik lub pozostałymi słowy przemiennik częstotliwości służy do przekształcania zasilania przemiennego prądu z sieci (o określonej częstości) na prąd stały o zarządzanej częstości. Właściwość przemienną falownika możemy spożytkować do zasilania rozmaitego typu napędów elektrycznych. Regulowana częstotliwość zasilania wynikającego z falownika zapewni opiekę momentu ruchomego. W rezultacie napęd będzie pracował z większą czy niższą szybkością. Należałoby również pamiętać, iż falownik to słowo potoczne, wykorzystywane zamiennie z pojęciem “przemienniki częstotliwości”.

Jak funkcjonują falowniki?

Falowniki Fronius, to narzędzia, jakie są konieczne do właściwej pracy napędu elektrycznego. Gdyż normalnie jest on wspierany prądem o właściwej częstości, mógłby pracować tylko z jedną prędkością. Największa systematyczność to 50 Hz, natomiast zasilanie – 230 V. Aby napęd został postawiony zgodnie z preferencjami, należy podać na niego prąd o przekształconej częstości. Do tego oczywiście służy falownik. Jego działaniem jest zmiana prądu zmiennego o określonej częstotliwości na stały o systematyczności oznaczanej w obszarze od 0 do 50 Hz.

Budowa inwertera fotowoltaicznego

Wszelkie falowniki Fronius są zaopatrzone w układ tranzystorowy, nazywany także mostkiem kluczy półprzewodnikowych. To najistotniejszy czynnik wewnętrznej budowy narzędzia. To oczywiście on odpowiada za przemianę prądu stałego na prąd naprzemienny z określoną częstotliwością i zasilaniem. Także każdy falownik jest zaopatrzony w ciąg wchodzący oraz wyjściowy. Elementem układu wejściowego jest układ śledzenia punktu mocy maksymalnej (Maximum Power Point Tracking – MPPT) jest on wykorzystywany w innowacyjnych falownikach.