Pokarm dla papug

Wielu ludziom wydaje się, że papugi można karmić pospolitym ziarnem, bo ich menu nie jest wymagające. W rzeczywistości pokarm dla papug musi być zbilansowany z rozwagą i przy zachowaniu wytycznych, które przez lata wypracowali hodowcy. Lekceważące podejście do papuziej diety może skończyć się powikłaniami, a nawet doprowadzić do śmierci ptaka. Przed zakupem papugi trzeba skorzystać z porad ekspertów, a także dokładnie przeczytać specjalistyczne poradniki dedykowane konkretnemu gatunkowi.

Jaki pokarm podawać papugom ?

Przede wszystkim należy pamiętać, że pokarm dla papug powinien opierać się na składnikach, do których ptaki mają stały dostęp na wolności. Nie wszystkie papugi jedzą to samo, ponieważ ich dieta jest dopasowana do uwarunkowań geograficznych naturalnego środowiska. Najlepiej, gdy menu ptaków opiera się na profesjonalnych mieszankach. Tylko wtedy można mieć pewność, że pierzastym pupilom niczego nie zabraknie. Samo ziarno i owoce nie wystarczą, ponieważ przy takiej diecie zabraknie niezbędnych minerałów, które ptaki pozyskują z ziemi i drzew.

Jakich pokarmów nie powinny jeść papugi ?

Przed zakupem karmy w sklepie zoologicznym, trzeba dokładnie przeczytać etykietę.  Chociaż wydaje się to niemożliwe, to nadal można spotkać się z produktami, które zawierają szkodliwe dodatki konserwujące. Najlepiej kupować pokarm dla papug, który jest wyprodukowany przez producentów, którzy są polecani przez doświadczonych hodowców. Kategorycznie należy unikać podawania pożywienia poddanego obróbce termicznej, a także cytrusów, sałaty, winogron, cebuli, roślin strączkowych, czekolady i soli.